Izlučno natjecanje iz stolarstva

Autor: Marica Barać, 4. 3. 2024.

Dana 1. ožujka 2024. sudjelovali smo na međužupanijskom natjecanju u disciplini stolar.

Domaćin natjecanja je bila Srednja strukovna škola Varaždin u svojoj školi, a predstavnik Tehničke i industrijske škole Ruđera Boškovića u Sinju je bio Ivan Jenjić, učenik 3.B razrednog odjeljenja pod mentorstvom svog nastavnika Željka Milanovića. Na natjecanju osim škole domaćina i naše škole su sudjelovali i učenici iz 8 drugih škola iz različitih mjesta (Zagreb, Split, Karlovac, Zadar, Čakovec, Oroslavje, Ivanec i sv. Ivan Zelina).

Zadatak natjecanja je bio izraditi nogu ormarića u obliku okvira, a čiji elementi su bili spojeni pomoću čepa i raskola. Nogu je bilo potrebno povezati s bočnom stranicom pomoću vijaka, a dio stropa ormarića se pomoću ravnih otvorenih zubaca i ljepila spajalo s bočnom stranicom.

Prije same izrade uratka učenici su trebali izraditi i krojnu listu istog za što su imali 15 minuta. Samo natjecanje je počelo u 9 sati i 15 minuta, a završeno je u 17 sati i 30 minuta istoga dana. Svi učenici su izradu krojne liste radili istodobno, a izradi uratka su pristupali s razmakom od 20 minuta između svakog učenika i imali vremena u trajanju oko 4 sata. Nakon završenog natjecanja uslijedilo je vrednovanje i privremena ljestvica poretka.

Pobjednik natjecanja je bio učenik iz srednje drvodjeljske škole Zagreb, drugo mjesto je zauzeo učenik iz Varaždina, a treće iz Oroslavja, a na državno natjecanje su se plasirala prva 4 učenika.