EU u svakodnevnom životu; Medijska pismenost

Autor: Toni Dukić, 27. 2. 2024.

Jučer su junior ambasadori EU parlamenta iz Tehničke škole Ruđera Boškovića u Sinju organizirali izuzetno informativno i interaktivno druženje pod nazivom "EU u svakodnevnom životu". Cilj ovog događaja bio je educirati učenike o beneficijama koje pruža Europska unija te potaknuti razmjenu ideja o tome kako dodatno poboljšati njihov svakodnevni život.

Druženje je započelo prezentacijom pod nazivom "EU u svakodnevnom životu". Kroz ovu prezentaciju, učenici su imali priliku naučiti o različitim pogodnostima koje im EU pruža, poput slobode kretanja, mogućnosti obrazovanja i zapošljavanja diljem Europe te zaštite potrošača i okoliša.

Nakon prezentacije, učenici su aktivno sudjelovali u grupnoj igri u kojoj su morali prepoznati koji se zakoni donose na lokalnoj razini, a koji na razini Europske unije. Ova igra potaknula je raspravu o različitim razinama vlasti te važnosti suradnje između lokalnih i europskih institucija.

Nakon toga, održana je prezentacija o medijskoj pismenosti. Učenici su imali priliku raspravljati o fenomenu lažnih vijesti i njihovom utjecaju na društvo. Kroz interaktivnu diskusiju, istaknuli su važnost kritičkog razmišljanja i provjere izvora informacija u digitalnom dobu.

Završni dio druženja obuhvatio je gledanje videa o teorijama zavjere te vođenje rasprave o istima. Kroz ovu aktivnost, učenici su imali priliku analizirati različite teorije zavjere, razumjeti njihovu genezu te razviti kritički stav prema takvim sadržajima.
Sveukupno, druženje junior ambasadora EU parlamenta iz TIŠ Ruđera Boškovića u Sinju bilo je izuzetno edukativno i inspirativno iskustvo za sve sudionike.

Kroz aktivnosti poput prezentacija, igara i rasprava, učenici su stekli dublje razumijevanje o ulozi Europske unije u njihovom svakodnevnom životu te razvili vještine kritičkog razmišljanja i medijske pismenosti koje će im koristiti u budućnosti.

Više fotografija pronađite OVDJE.