Župan Boban uručio novih 16 računala TIŠ Ruđera Boškovića u Sinju

Autor: Toni Dukić, 8. 2. 2024.

Danas je bilo itekako svečano u TIŠ Ruđera Boškovića u Sinju. Naime, kroz besplatnu školu EDIT CodeSchool primijenjenog programiranja i u sklopu aktivnosti Digitalne Dalmacije župan Blaženko Boban s pročelnicima Damirom Brčićem, Tomislavom Đonlićem i ostalim suradnicima uručio je ovoj školi 16 novih računala.

‘Već sedmu godinu za redom sustavno se radi na digitalnoj pismenosti učenika, od učenja osnova do naprednog programiranja izrade web stranica i aplikacija te primjene umjetne inteligencije i kibernetičke sigurnosti. Ovaj program se od samog početka provodi i izvan Splita, uključujući najudaljenije i male sredine Splitsko-dalmatinske županije gdje učenici obično ne bi imali priliku steći ovakvu razinu znanja u programiranju i novim tehnologijama’, istaknuo je župan Boban, koji je pohvalio rad ove škole po ovim aktivnostima.

Prema informacijama koje dobivam od pročelnika Brčića i ostalih suradnika, ova škola je među vodećima u županiji kada je u pitanju ovakvo učenje. Zahvalio bih ravnateljici, profesoricama, profesorima, učenicima koji uistinu pokazuju veliki interes za ovaj program, ali i koliko vidim veliko znanje. Poznato je da u školi ovaj program pohađa 30 učenika, ali s novim računalima taj broj će se itekako povećati i zato još jednom čestitam svima u ovoj školi koji na bilo koji način pomažu i sudjeluju u ovom programu’, poručio je na kraju svog pozdravnog govora Blaženko Boban.

Pročelnik Upravnog odjela za informatiku i zajedničke poslove SDŽ Damir Brčić kazao je da Digitalna Dalmacija i ovom donacijom novih računala dokazuje svoj moto ‘znanje dostupno svima’ aktivno potičući razvoj i unaprjeđenje cijelog IT sektora u svakom dijelu Županije.

‘Učenici ove škole i djelatnici uistinu zaslužuju ovakvu donaciju za sve ono što rade. Sama materijalna vrijednost je manje bitna u odnosu što se i kakve aktivnosti omogućuju računala kroz ovaj program. Moram istaknuti kako ovdje u Sinju, Imotskom i drugim zagorskim mjestima županije interes za ovakav oblik usavršavanja znatno veći u odnosu na Split, pogotovo kada je u pitanju i populacija treće životne dobi’, istaknuo je Brčić.

‘Za uspjeh EDIT CodeSchoola i održavanje ove besplatne, vrlo korisne aktivnosti su velikim dijelom zaslužene upravo partnerske škole u udaljenim sredinama te njihovi nastavnici informatike odnosno EDIT profesori. Učenici izvan Splita, uživo u svojim matičnim školama slušaju predavanja, rješavaju zadatke i izrađuju vlastite web stranice te pametne aplikacije, naglasio je pročelnik Damir Brčić.

Velike zasluge za ovaj informatički možemo nazvati bum ima i profesorica Marija Gaurina, posebno kada je u pitanju edukacija učenika i jedan program koji bi uskoro trebao krenuti, a to je informatičko opismenjavanje umirovljenika odnosno osoba starije dobi.

‘To je uistinu jedno pitanje s kojim se susrećemo u našem gradu. Često u razgovorima s osobama koji su u mirovini i treće su životne dobi dobijem pitanja kada će se nešto za njih organizirati, kada bi mogli dobiti ona osnovna informatička znanja odnosno rad na računalu. Koliko vidim županija je spremna za ovaj program i mislim da bi te aktivnosti mogle kroz ožujak krenuti. Naša je želja da tu edukaciju sa zainteresiranima dovršimo do početka ljetnog vremena’, istaknula je Gaurina, navodeći kako se nada s obzirom na interes i upite većina umirovljenika i starijih osoba bila bi s područja Sinja i cetinskog kraja.

Domaćin ove svečanosti ravnateljica škole Marica Barać nije krila veliko zadovoljstvo ovim događajem i donacijom koju su dobili.

‘U prvom redu zahvalila bih se županu Blaženku Bobanu, pročelnicima Brčiću i Đonliću i svima koji nas pomažu kroz ovaj projekt. Naravno, veliko hvala djelatnicima škole, profesorici Gaurini, prof. Vuliću koji provode ove aktivnosti s učenicima kao i ostalima u školi jer samo zajedništvom možemo postići ovakve rezultate. Nova računala pomoći će još kvalitetnijem provođenju EDIT programa u našoj školi. Inače, školu pohađa 520 učenika, od toga 500 muških i 20 ženskih, a u školi radi ukupno 65 djelatnika, što profesora što ostalog osoblja’, kazala je Barać koja s ponosom ističe kako je interes za upis u ovu školu odnosno zanimanja popunjen odmah nakon otvaranja prvog upisnog roka, a to je već četiri godine za redom.

Inače kroz EDIT CodeSchool je do sada više od 3500 učenika u preko 30 osnovnih i srednjih škola Splitsko-dalmatinske županije dobilo priliku kvalitetno se upoznati s programerskim vještinama, a svake godine školu upiše čak više od 400 djece.