Autor: Toni Dukić, 14. 11. 2023.

Kao i svake godine, na posebno lijep način se u Tehničkoj i industrijskoj školi Ruđera Boškovića u Sinju obilježi Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Danu kojeg se s posebnim pijetetom prisjećamo posveti se više dana pa su tako učenici već dugo aktivni na pripremi samog događaja.

Program započinje u srijedu, 15. studenog, kada će u školi biti otvorena izložba učeničkih radova na temu Vukovara. Također, ravnateljica Marica Barać će s kolegama djelatnicima i učenicima 2.A (strojarski računalni tehničar) i 2.C (elektrotehničar) razreda prisustvovati projekciji glazbeno-scenske predstave "Bitka za Vukovar", koja će se odigrati u Gradskom kinu Sinj, s početkom u 17 sati.

U četvrtak će učenici završiti izradbu plakata, na kojem će biti prikazane origami golubice, koje su sami radili, sa svojom predmetnom nastavnicom Sanjom Sarić, kao i plakati izrađeni uz mentoriranje nastavnice Nikoline Vuković. Uz to, nastavnik Branimir Romac je s učenicima 1.E (vozač motornog vozila), 1.F (tehničar cestovnog prometa) i 1.H (vodoinstalater, instalater grijanja i klimatizacije), izradio triptih, koji će biti izložen u školi.

Središnji dio obilježavanja je u petak, kada će od 8 sati ujutro učenici-predstavnici svih razreda zapaliti svijeće ispred škole, pored replike golubice, koja simbolizira prazninu, patnju i žrtvu hrvatskog naroda tijekom Domovinskog rata te je prepoznatljiv znak svih masovnih grobnica u Hrvatskoj. Nju su izradili učenici u zanimanju stolar, kojima su mentorirali nastavnici Željko Milanović, Stevo Kozić i Boženko Janković. Postolje su izradili učenici 1. razreda u zanimanju instalater grijanja i klimatizacije, sa svojim nastavnikom Predragom Župićem.

Nakon desetominutnog videozapisa o Vukovaru, sinjski branitelj i učitelj Filip Ratković održati predavanje o 126. i 4. Gardijskog brigadi učenicima 1.A (strojarski računalni tehničar) i 1.C (elektrotehničar) razreda, čime će završiti ovogodišnji program obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.