Proveden preventivno – edukativni program „KLIK – Kako Lako Izbjeći Katastrofu“

Autor: Toni Dukić, 23. 10. 2023.

HAK je u suradnji s udruženim Autoklubovima i Udrugom Kultura u prometu Sinj, započeo s preventivno – edukativnim programom ‘KLIK – navika odgovornog ponašanja u prometu’.

Ovaj program se realizira u sklopu Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske i namijenjen je prvenstveno učenicima završnih razreda u srednjoškolskim ustanovama.

Namjena edukativno – preventivnog programa „KLIK – navika odgovornog ponašanja“ je stjecanje kompetencija, znanja o sigurnosnim zaštitnim mjerama i radnjama prije i za vrijeme upravljanja ili prevoženja vozilom, kao i razvoj vještina odgovornog i sigurnog ponašanja u prometu (Kurikulum programa odobren od strane MZO-a). Projekt djeluje na ponašanje srednjoškolaca, usvajanje i stjecanje pozitivnih stavova o njihovoj ugroženosti u prometu.

Stečene komunikacijske kompetencije učenika koriste se za promicanje odgovornog ponašanja drugih osoba (prijatelji, rodbina, roditelji itd.) koji nisu obuhvaćeni programom.

Broj prometnih nesreća u kojima sudjeluju mladi vozači je na žalost prevelik. Društvo u cjelini mora uložiti puno energije i rada da se taj negativan trend smanji. Isto tako, možemo ovakvim preventivnim akcijama ukazati mladim osobama na važnost poštivanja prometnih i sigurnosnih pravila. Naravno, dajući im osobni primjer možemo učiniti još i više za nih, za nas i za društvo u cjelini. Program je sastavni dio školskog kurikuluma Tehničke i industrijske škole Ruđera Boškovića u Sinju.

Zato vjerujemo da će svi nastaviti tragom ove akcije, napraviti KLIK (vezati se pojasom) i uvijek sigurno voziti sebe, svoju obitelj i prijatelje.

Za AK Dalmacija i Udrugu Kultura u prometu Ištvan Kerekeš, dipl. ing. prometa