preskoči na sadržaj

Tehnička i industrijska škola Ruđera Boškovića u Sinju

 > NASLOVNICA
Vijesti

Erasmus: Gostovanje na Hit radiju

Autor: Toni Dukić, 24. 4. 2023.

Nakon dva tjedna u Irskoj, gdje su provodili iskustvenu praksu u sklopu projekta Erasmus+,učenici, ravnateljica i profesori TIŠ Ruđera Boškovića u Sinju gostovali su u programu Hit radija.

U pratnji dvojice profesora, Ivana Vulića i Filipa Vukasa 20 učenika 2. i 3. razreda u smjerovima strojarski računalni tehničar, elektrotehničar, automehaničar i autoelektričar provelo je 2 tjedna u Dublinu na radu u svojoj struci.

 

 

‘Od 1. rujna 2022. godine naša škola provodi projekt “Iskustveni rad u Irskoj”. Na početku moram kazati da je pri pripremi i pisanju projekta uloženo puno truda te smo ponosni što smo uspjeli dobiti sredstva za projekt, iako smo se po prvi puta prijavili na natječaj Agencije. Agencija za mobilnost i programe EU odobrila nam je sredstva u iznosu od 52.486,00 EUR. Ukupno 20 učenika iz zanimanja elektrotehničar (6), strojarski računalni tehničar (10), automehaničar (2) i autoelektričar (2) proveli su 14 dana na radu u Irskoj-istaknula je na početku razgovora ravnateljica škole Marica Barać,dodajući kako su učenici odabrani na temelju natječaja, u kojem se bodovao opći uspjeh, zaključne ocjene s prakse i engleskog jezika. Nakon toga imali smo motivacijski razgovor na engleskome jeziku koji je moderirala profesorica Adela Šimac. Moram kazati da je interes bio jako velik te je realizacija ovog projekta veliki zalog za budućnost. Velik je izazov bila i realizacija projekta s financijske strane, budući da smo ga prvi put provodili. Sredstva su trebala biti dostatan za avionske karte, smještaj, hranu, osiguranje, izlete, ali i učenički džeparac kako bi svi učenici mogli sudjelovati bez obzira na financijsku situaciju u obitelji. Tamo su radili u tvrtkama, dok su u slobodno vrijeme imali izlete koje su odabrali. Bili su smješteni u irskim obiteljima, a s njima su u pratnji bila i dvojica nastavnika, Ivan Vulić i Filip Vukas. Koordinatori projekta su, uz mene, bili kolege Toni Dukić i Nikolina Vuković’, kazala je ravnateljica Marica Barać.

Profesor Ivan Vulić naglasio je da je ovo početna faza ovakvog terenskog rada i učenja, kako profesora tako i učenika.

‘Za nas u školi, učenike i nastavnike ovo je bila prva Erasmus+ mobilnost, a samim tim i veliko životno i stručno iskustvo. Prilika da iz prve ruku iskusimo život i rad u drugoj sredini i kulturi. Učenici koje smo odabrali da sudjeluju u mobilnosti su sami svojim zalaganjem i ponašanjem zaslužili da budu odabrani i dali dobar primjer ostalim učenicima u školi da se trud i zalaganje uvijek isplati’, istaknuo je Vulić.

Slično razmišlja i njegov kolega Filip Vukas, koji je podsjetio na provedene dane u Irskoj.

‘Zahvalan sam što sam sudjelovao u ovom projektu. Puno toga smo naučili i mi profesori u pratnji i učenici. Svima nama ovo je bilo iskustvo koje ćemo pamtiti kroz cijeli život. Učenici su bili uzbuđeni i puni očekivanja pri odlasku, a vratili su se puni utisaka obogaćeni novim znanjima i vještinama. Osim obrazovnih postignuća, učili su se uvažavanju različitosti drugih kultura, rodila su se tu i neka nova prijateljstva. U konačnici, ovaj projekt donio je puno dobroga svima. Isto tako moram napomenuti da je projekt utjecao na prezentaciju naše škole i otvorio vrata za buduće projekte koji nas čekaju’, kazao je Vukas.

Na tragu odgovora svojih profesora i ravnateljice o ovom projektu slična razmišljanja imaju i učenici.

‘Za vrijeme našeg iskustvenog rada u Irskoj radili smo u programu Revit. To je program u kojem se dizajniraju objekti sa svim instalacijama namještajem, okolišem također svi projekti napravljeni u programu Revit se mogu napraviti u stvarnosti. Na našoj praksi bio je potreban laptop, a naša je škola svim učenicima omogućila laptop da nitko ne bude uskraćen od prilike da otiđe na iskustveni rad u Irskoj. U školi smo naučili osnove o programu za koji su nas pripremili naši profesori. Naš posao trajao je od 9 do 15:30. Na poslu smo imali šefa s kojim smo se sporazumijevali na engleskom jeziku. Posao je bio jako zanimljiv i prvi tjedan dana smo se preko digitalnih sadržaja pripremali za grupni projekt. Za grupni projekt bili smo podijeljeni na grupe od 5 učenika. Dobili smo zadatak i sve upute koje treba staviti u projekt. Osjećali smo se kao da radimo zadatak za tvrtku. Za vrijeme projekta zbližili smo se s ostalim kolegama i naučili smo raditi kao jedna ekipa’, kazao je učenik Anđelo Mladina, dodajući kako će im stečeno znanje u Irskoj pomoći u daljnjem školovanju.

Mladina nam je otkrio i na koji su način u Irskoj provodili svoje slobodno vrijeme i koje su znamenitosti Irske posjetili.

‘Tijekom slobodnoga vremena mogli smo sami ići u Dublin, koji je bio udaljen 2 sata putovanja od našeg mjesta stanovanja. Nekima od nas bilo je zanimljivo ići šetati po mjestima gdje smo stanovali, jer je to lijepa i mirna zajednica. Imali smo što vidjeti, a osim toga bilo je puno zelenila u prirodi. U slobodno vrijeme najčešće smo išli u grad Bray u kojem smo imali praksu. Razgledavali smo taj grad, šetali prelijepom obalom tražeći nova i uzbudljiva mjesta. Također smo našli igraonicu u kojoj smo provodili puno vremena igrajući razne igre, kuglanje i laser tag. Stoga mogu reći da smo za slobodno vrijeme imali mnogo izbora gdje i kako se provesti. Nakon prvog radnog tjedna, imali smo vikend koji je bio određen za izlete. Posjetili smo Cliffs of Moher. To je bilo sveukupno putovanje koje je trajalo 6 sati. Posjetili smo i znamenitosti kao što su: The Ha Penny Bridge, Katedrala sv. Patrika, Chester Beatty knjižnicu, Trg Merrion, Phoenix Park i Katedralu Kristove Crkve. Za blagdane su mise bile na hrvatskom jeziku. Posjećivanje ovih lokacija bilo je zanimljivo i interesantno’, ispričao je Mladina.

Jezična barijera učenicima nije predstavljala probleme za vrijeme boravka, u radu i komunikaciji s kolegama i njihovim domaćinima, istaknuo je učenik Ivan Buljan.

‘Prvih par dana malo nam je bilo čudno razumjeti se s ukućanima. Trebalo nam je malo vremena dok pohvatamo neke riječi samim time kako pričaju jer znate, Irci imaju taj specifični naglasak. Osim toga nikakvih problema sa sporazumijevanjem nismo imali. Možemo reći da su nam se dosta dobro razvile komunikacijske vještine jer smo iz prve ruke iskusili govor prirodnih govornika engleskog jezika. Znanje engleskoga jezika znatno se poboljšalo sa svakodnevnim razgovorom s našim ukućanima. Naše znanje u programu Revit također se znatno povećalo što smo i dokazali kada smo od našega šefa dobili odlične rezultate s kojima smo dobili licencu za rad u programu. Poboljšali smo i naše snalaženje u nepoznatoj sredini i drugoj kulturi’, kazao je Buljan.

Strojari i elektrotehničari su radili u Revitu, a što su radili automehaničari i autoelektričari na svojoj praksi, kazao nam učenik Marin Vukas.

‘Praksu sam radio u A+ service u Brayu. Nije mi bilo puno udaljeno od kuće gdje sam stanovao. Ljudi s kojim sam radio bili su super. Bilo im je drago kad sam došao i svi su se lijepo upoznali sa mnom. Bilo je odlično raditi s njima, pričali su mi o Irskoj, a ja sam njima sam pričao o Hrvatskoj. Pričali su mi i o autima i kako oni rade neke stvari. Nije mi bio problem sporazumjeti se s njima, ali naglasak je stvarao barijeru. Oni su dosta opušteniji kad rade, ne žure se… Bitno je samo da se napravi kako treba. Kao meštri su odlični, imaju puno znanja. Imaju velik izbor alata u servisu i imaju veliki izbor alata u servisu. Prva dva dana radio sam s radnikom Kamalom, treći dan počeo sam raditi samostalno. Kada nešto ne bih mogao sam, samo bih ga pitao da mi pomogne. Bilo je jako lijepo iskustvo, ali ja se puno bolje osjećam kada radim kod nas u Hrvatskoj. Doma je najljepše.Iako bi otišao ponovno na razmjenu učenika,ali posao život ipak u Lijepoj našom. Inače, naši domaćini bili su odlični. Sve pohvale našoj ravnateljici i koordinatorima projekta na odlično organiziranom putovanju. Također su i profesori koji su bili s nama u pratnji i pomogli su nam u Irskoj sa svim problemima na koje smo naišli’, zaključio je svoje izlaganje Marin Vukas.

Na završetku emisije osvrt na sve kao i zahvalu uputila je ravnateljica Marica Barać.

‘Na kraju se želim zahvaliti svim učenicima koji su putovali na praksu i kolegama u pratnji, koji su izvrsno prezentirali našu školu i doprinijeli da se projekt uspješno realizira. Hvala Hit radiju i portalu Ferata, koji nam u svakoj prilici daju priliku da prezentiramo školu i naš rad. Isto tako zahvalila bi se i učenicima koji nisu mogli iz opravdanih razloga doći u program, ali bit će programa i daljnjih gostovanja u medijskom prostoru, a sve kako bi predstavili sve što planiramo i što ćemo odraditi’, zaključila je ravnateljica TIŠ Ruđer Bošković Marica Barać.

 




Tražilica
E - DNEVNIK

 

 

ONLINE KATALOG KNJIŽNICE

EDIT CODE SCHOOL

NOVOSTI IZ ŠKOLSTVA
KORISNI LINKOVI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CMS za škole logo
Tehnička i industrijska škola Ruđera Boškovića u Sinju / Dinka Šimunovića 12, HR-21230 Sinj / www.ss-rboskovic-sinj.skole.hr / ured@ss-rboskovic-sinj.skole.hr
preskoči na navigaciju