Dan žena u društvu naših učenica

Autor: Marica Barać, 8. 3. 2023.

Međunarodni dan žena obilježava se svake godine 8. ožujka. Tog dana slave se ekonomska, politička i društvena dostignuća pripadnica ženskoga spola jer kroz povijest, ali nažalost i danas,  žene imaju manja prava od muškaraca samo zbog drugog spola.

Danas je u školi održan prigodni domjenak povodom Dana žena za cijelo osoblje škole. S obzirom na to da je u našoj školi od 514 učenika 21 učenica, odlučili smo ih na tradicionalnome druženju na Dan žena pitati za njihova iskustva vezana uz školovanje u školi koju pohađaju većinom dečki.

Nakon što je učenice pozdravio profesor i predsjednik školskoga odbora Sretan Ugrin te im uručio ruže, odgovorile su nam na sljedeća pitanja:

1. Zbog čega su odabrale ovu školu?

Ovu školu odabrale su jer su ih privlačila zanimanja koja se nude. Sviđa im se to što će nakon završene škole imati svoje zanimanje, a steći će i dobre temelje za upis na fakultet. Isto tako smatraju da struke u našoj školi nisu namijenjene samo za muškarce te da se žene itekako mogu pronaći u tim poslovima.

1. Koja su bila njihova očekivanja nakon upisa?

Učenice kažu da su nakon upisa smatrale da će u školi biti manje djevojaka te da se neće moći uklopiti, ali ubrzo su vidjele da to nije tako te su se sprijateljile i s učenicama drugih razreda, ali i s dečkima iz svojih razreda.

1. Koje su prednosti, a koje mane biti djevojka u školi koju pohađaju pretežito dečki?

Prednosti su te što su kao cure uključene u većinu aktivnosti koje se provode, a i zajedno se sve drže. Tako su ove godine po prvi puta u povijesti škole bile pobjednice na školskom natjecanju u nogometu, što zasigurno govori u prilog tome da naše cure ni po čemu ne zaostaju za dečkima.

Za mane ističu to što ih u nekim situacijama učenici podcjenjuju ili smatraju da će im nastavnici popuštati jer su one u manjini.

1. Što će im ostati u najljepšem sjećanju kad završe školu?

U najljepšem sjećanju navele su da će im ostati njihovi razrednici, predmetni nastavnici, pedagoginja, psihologinja i drugo osoblje škole kao i ravnateljica, projekti u kojima sudjeluju, njihova zajednička druženja.

1. Što bi poručile svim djevojkama koje pomišljaju na upis u našu školu?

Djevojkama bi poručile da prate svoje srce i ako je njihov izbor ova škola da upišu ono što vole, da ne slušaju ni roditelje ni okolinu jer će zasigurno biti uspješne u svemu što rade iz ljubavi.

1. Gdje se vide u budućnosti?

U budućnosti se učenice vide u vlastitim radionama ili u poslovima u struci. Maturantice su nam otkrile da žele upisati FESB, smjerove računarstvo i elektrotehniku. Ne sumnjamo da će i uspjeti!