Online olimpijada "Razvijanje znanja za suočavanje s katastrofama"

Autor: Marica Barać, 20. 2. 2023.

Olimpijada "Razvijanje znanja za suočavanje s katastrofama" koja je namijenjena učenicima srednjih škola u dobi od 11 do 16 godina održat će se ove godine 10. ožujka 2023. godine s početkom u 9 sati po srednjoeuropskom vremenu. Prijaviti se mogu školski timovi s učenicima u dobi od 11 do 16 godina.

Olimpijadu znanja najavila je EUR-OPA, platforma Vijeća Europe za suradnju 23 zemlje članice Europe i južnog Mediterana na temu upravljanja rizicima od katastrofa. Prirodne prijetnje i tehnološke nesreće stvaraju značajne gospodarske gubitke, a kako se negativne posljedice ne mogu uvijek izbjeći valja smanjiti rizike od katastrofa i ublažiti posljedice. Zato EUR-OPA podupire aktivnosti pružanja pouzdanih i preciznih informacija upravo o tim temama.

Kao i prethodnih godina Olimpijada se organizira u sklopu BeSafeNet projekta na čijim su internetskim stranicama dostupna detaljna pravila za sudjelovanje, materijali za pripremu natjecatelja, kao i obrasci za registraciju, odnosno prijavu timova. Prošle godine na Olimpijadi je sudjelovalo 16 timova iz Hrvatske. Prva tri prvoplasirana tima posebno se nagrađuju, ali je za sve sudionike natjecanja velika vrijednost što se kroz pripreme i sudjelovanje na Olimpijadi stječu i unapređuju znanja o prirodnim i tehnološkim prijetnjama i smanjenju rizika od katastrofa. Ove godine teme natjecanja su: Potresi, Hitni radiološki događaji, Požari otvorenog prostora, Poplave te Uragani i olujni udari.

Natjecanje se sastoji od obveznog testa s 50 pitanja (po 10 za svaku prijetnju) s ponuđenim odgovorima i neobveznog eseja s najviše 1000 riječi gdje se ocjenjuje znanstvena utemeljenost, sveobuhvatnost, aktualnost i način prezentiranja. Kako bi natjecatilji dobili što bolju predodžbu kakva ih pitanja očekuju, na internetskim stranicma dostupni su i primjeri testova. Račun za natjecatelje kreira profesor koji nakon registracije i aktivacije računa dodaje članove tima. Najbolje plasirana hrvatska ekipa na dosadašnjim natjecanjima bila je iz Srednje škole Mate Blažine Labin koja je 2021. godine osvojila drugo mjesto u konkurenciji 136 škola.

Prijave za Olimpijadu primaju se do 10. ožujka 2023. godine do 8.30 sati, ali pripreme za natjecanje trebaju početi puno ranije kako bi se učenici i njihovi profesori stigli pripremiti. Konkurencija je izuzezetno velika, jer se iz svake zemlje može prijaviti neograničen broj timova.

EUR-OPA djeluje od 1987. godine, a njezin Odbor stalnih predstavnika država članica kojeg čine stručnjaci iz ministarstava i vladinih agencija zaduženih za smanjenje rizika od katastrofa u potpunosti podupire ovaj projekt.

Za pripremu, testove i detaljna pravila natjecanja posjetite: www.BeSafeNet.net