Izložba povodom 30 obljetnice VA ,,Peruća"

Autor: Marica Barać, 31. 1. 2023.

U TIŠ Ruđera Boškovića u Sinju održana je izložba povodom 30 obljetnice vojno redarstvene akcije Peruća. Autori slika su  učitelj Filip Ratković i britanski časnik Mark Nicholas Gray. Izložba je postavljena od gospodina Filipa Ratkovića i profesora Ištvana Kerekeša u organizaciji TIŠ Ruđera Boškovića i ravnateljice Marice Barać.

Operacija Peruća izvedena je neplanski od 27. do 28. siječnja 1993. godine. U sklopu operacije Maslenica oslobođena je i brana Peruća. Nakon što su srpske snage 17. rujna 1991. okupirale i zauzele branu, Oružane snage Republike Hrvatske su dolaskom snaga UNPROFORA potjerale protivnike 10 km od crte razdvajanja. Hrvatske vojska imala je duplo više ljudstva od neprijatelja, ali su protivnici imali više topništva i teškog naoružanja. Nakon detonacije i oslobođenja brane hrvatske snage su krenule zatrpavati branu da se ne bi ispustio val koji bi potopio sva naselja nizvodno uz rijeku Cetinu. U akciji oslobođenja brane Peruće poginuo je pripadnik 16. DP Sinj branitelj Ante Buljan.

Ova edukativna izložba omogućila je učenicima da saznaju nešto više o Domovinskome ratu i shvate što je vojno redarstvena akcija Peruća značila za sve Cetinjane.