Radionica pružanja Prve pomoći i razvoja volonterizma kod mladih

Autor: Marica Barać, 7. 12. 2022.

Ovog vikenda naši su učenici sudjelovali u radu 1. kombinirane radionice pružanja Prve pomoći i razvoja volonterizma kod mladih u organizaciji  županijskog HCK i GDCK Sinj koja se održala na otoku Čiovu u kampu Volak HCK. Uz ostale sudionike, tim naše škole su predstavljali učenici 3.F i 2.F – Kelava Ivan, Laco Ana, Bošnjak Antonio, Budimir Antonio, Tadić Maja, Mravak Marko, Poljak Lea, Nina Bašić i Budić Filip. Voditelj tima i jedan od predavača bio je nastavnik Ištvan Kerekeš.

Prva pomoć skup je postupaka kojima pomažemo ozlijeđenoj ili naglo oboljeloj osobi do dolaska stručne medicinske pomoći. Prva pomoć podrazumijeva zbrinjavanje tjelesnih ozljeda i stanja, ali i pružanje psihološke podrške emocionalno potresenim osobama koje su prisustvovale ili svjedočile traumatičnom događaju. Intervencijama prve pomoći nastojimo sačuvati život, ublažiti patnju, spriječiti daljnje bolesti ili ozljede i ubrzati oporavak.

Izuzetna važnost ovih radionica očituje se u poticanju svakog pojedinca na pomoć i samopomoć jer se na taj način pomaže u izgradnji sigurnijih i zdravijih zajednica. Drugi dio radione odnosio se na razvoj volonterizma i sudjelovanje mladih na akcijama koje promiću volonterstvo.

Volontiranje čini samu srž izgradnje zajednice. Volontiranjem se promiče povjerenje i uzajamnost. Ljude se potiče da budu odgovorni građani i osigurava im se okolina u kojoj mogu učiti o dužnostima demokratskog uključivanja u život zajednice.

Volontiranje je dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina kojima se obavljaju usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili za zajedničku dobrobit, a obavljaju ih volonteri bez postojanja uvjeta isplate novčane nagrade ili potraživanja druge imovinske koristi za obavljeno volontiranje.

Zadnji dan, nakon evaluacije i pozdravljanja s novim prijateljima, tim škole obišao je svetište Gospe od Prizidnice smješteno na hridima na sjevernoj strani otoka Čiova. Crkvu Gospe od Prizidnica gradili su poljički svećenici glagoljaši u 16. stoljeću. Kao prvi se na natpisu na pročelju crkve spominje Juraj Stoidražić, zapisan kao graditelj crkve iz 1546. godine, a Pustinja je kao samostanska zajednica opstojala do polovice 19. stoljeća. Gospa od Prizidnica u župi Slatine časti se gotovo pet stoljeća. U crkvi se nalazi središte pobožnosti – slika Majke Božje s Djetetom – Milosna Gospa. Slika se u očuvanim dokumentima spominje prvi put 1750., u službenom pohodu splitskoga nadbiskupa Pacifika Bizze. U umjetničkom pogledu slika je vrlo vrijedan rad iz 14. stoljeća iz glasovite slikarske škole na Kreti. Original se danas čuva u župnoj crkvi u Slatinama. Legenda govori da ju je more izbacilo na morski žal.

Radionica je ujedno početak priprema za iduće Gradsko natjecanje Mladih HCK koje će se u ožujku iduće godine održati u našoj školi.