Dan hrvatske knjige i Noć knjige

Autor: Toni Dukić, 26. 4. 2022.

Jučer je u prostorijama Tehničke i industrijske škole Ruđera Boškovića u Sinju održan Dan hrvatske knjige i Noć knjige.

Junior ambasadori EU parlamenta su s nastavnicom Nikolinom Vuković su događaj obilježili u znaku stote obljetnice rođenja Vesne Parun s naglaskom na slobodu stvaralaštva. Nakon što su saznali nešto više o pjesnikinji te poslušali interpretacije njezinih pjesama, učenici su dobili zadatak da na tekstovima pjesama stvore svoju vlastitu pjesmu ili misao tehnikom ,,blackout" poezije.

Također, ovaj vrijedan događaj je sa svojim učenicima obilježio i nastavnik Branimir Romac. Dan hrvatske knjige obilježava se u spomen na Marka Marulića koji je 22. travnja 1521. godine dovršio prvo veliko autorsko djelo objavljeno na hrvatskom jeziku koje je pomoglo stvaranju hrvatskoga nacionalnog identiteta i hrvatske kulturne baštine.

Noć knjige manifestacija je pokrenuta 2012. godine kako bi se barem na jedan dan govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga.

Kako je Godina Marka Marulića završila 22. travnja 2022., profesor Branimir Romac svojim je učenicima održao motivirajuće predavanje o našemu nacionalnom ponosu - epu Judita nakon čega su učenici uspješno riješili kviz kojim se ispituje povijest i teorija književnosti nužni za razumijevanje našega epa.

Učenici su zatim trebali izvorne stihove iz Judite prepjevati na hrvatski standardni jezik, a prigodno obilježavanje završeno je iznošenjem dojmova o hrabrom Juditinom činu i važnosti epa za našu nacionalnu književnost.

Fotografije pogledajte OVDJE.