Međunarodni dan materinjeg jezika

Autor: Toni Dukić, 22. 2. 2022.

Naši junior ambasadori Europskog parlamenta su u suradnji s učenicima Srednje škole Markantuna de Dominisa Rab, Gimnazije Matija Mesić Slavonski Brod, IV. gimnazije „Marko Marulić“ Split, Ekonomsko birotehničke i trgovačke škole Zadar, Ekonomske i turističke škola Daruvar, Medicinske škole Osijek, Prve gimnazije Varaždin i Strukovne škole Gospić obilježili Međunarodni dan materinjeg jezika.

U svrhu promicanja jezične raznolikosti i višejezičnog obrazovanja, UNESCO je 1999. godine proglasio 21. veljače Međunarodnim danom materinskog jezika. Želeći istaknuti činjenicu da jezici nisu samo dio kulturnog naslijeđa, već su i nezamjenjivi izraz ljudske kreativnosti i različitosti.

U sklopu priprema za susret, juniori ambasadori 8 hrvatskih škola prikupili su riječi i izraze karakteristične za njihovo govorno područje, njegujući bogatstvo našeg materinskog jezika.

Na početku samog susreta koji se održao u ponedjeljak, 21. veljače, učenici su imali priliku ukratko predstaviti školu koju pohađaju, a zatim su u mješovitim skupinama u Zoom „breakout sobama“ pokušavali definirati unaprijed pripremljenih 10 riječi/izraza iz štokavskog, kajkavskog i čakavskog narječja te pjesmama na jedno od narječja opisati o čemu govori određena pjesma.

Na kraju je za sve sudionike susreta uslijedio Kahoot kviz u kojem su se naši prijatelji iz Varaždina pokazali najuspješnijima!