Održana CARNET-ova konferencija “CUC 2021: Nove prilike”

Autor: Toni Dukić, 2. 11. 2021.

Od 27. do 30. listopada je održana CARNET-ova konferencija “CUC 2021: Nove prilike” u Konvencijskom centru Šibenik.

Tim događajem Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET ujedno obilježava 30 godina uspješnog djelovanja u poticanju primjene informacijsko-komunikacijske tehnologije u obrazovanju.

Program otvorenja konferencije svojim dolaskom uveličao je prof. dr. sc. Radovan Fuchs, ministar znanosti i obrazovanja, te pritom izjavio:

“Danas je praktički nezamislivo funkcioniranje obrazovnog sustava bez potpore CARNET-a i svega onoga što CARNET čini. Htio bih vam zahvaliti za ta velika postignuća kojima ste omogućili prošlogodišnje odvijanje školske godine koju smo uspješno priveli kraju. Sada smo na početku ove školske godine ponovno suočeni s razmahivanjem pandemije gdje ćemo sigurno u nekim trenucima trebati prelaziti i na online nastavu. Od ravnatelja smo čuli da je CARNET spreman i da je već unaprijedio neke mogućnosti, pa ćemo onda svi zajedno sigurno uspjeti uspješno prebroditi i ovu situaciju", kazao je ministar Fuchs.

Ove godine konferencija nosi naziv „Nove prilike“ pa je tako i program bio fokusiran na teme vezane uz prilike koje pruža informacijsko-komunikacijska tehnologija – na primjenu umjetne inteligencije u obrazovanju, hibridno i fleksibilno obrazovanje. Također, na konferenciji se obradila i tema održivog razvoja, odnosno primjena tehnologije za zeleni i održivi razvoj u školi.

Na konferenciji je sudjelovala i ravnateljica Škole Marica Barać te nastavnik Ivan Vulić, koji je održao izvrsno predavanje pod nazivom "Neuronske mreže - papirnati neuron u nastavi".

"Ljudski mozak je biološka neuronska mreža koja se sastoji od nekoliko milijuna malenih moždanih stanica nazvanih neuronima međusobno povezanih u složenu mrežu. Neuroni međusobno šalju i primaju električne signale čiji interakcije proizvode inteligentnu misao. Umjetne neuronske mreže djeluju na sličan način - sastoje se od sićušnih stanica koje sadrže matematičke funkcije koje međusobno komuniciraju hraneći rezultatima druge neurone. Cilj ovog interaktivnog izlaganja je predstaviti koncept umjetnih neurona, njihova unutarnja struktura i kako se mogu mijenjati tako da oponašaju različite matematičke funkcije na način kako smo predstavili učenicima", kazao je Vulić o predavanju koje je spremio zajednos nastavnicom Marijom Gaurinom.