Edukacijsko jutro Festivala tolerancije

Autor: Toni Dukić, 29. 10. 2021.

Pozivamo Vas da nam se pridružite na online izdanju programa “Edukacijsko jutro - predavanje stručnjaka” Festivala tolerancije koji će se održati u ponedjeljak, 15. studenog u 12.00 sati. Predavanje će se održati putem platforme Zoom.

U mjesecu u kojem se sjećamo na Kristallnacht, Kristalna noć, predavačice iz Njemačke i Hrvatske održati će izlaganja o židovskoj svakodnevici danas i kroz povijest u Njemačkoj i u Hrvatskoj te će biti riječi i o antisemitizmu u Europi i važnosti njegova suzbijanja.

U predavanju naziva Edukacijsko jutro: Židovska svakodnevica i antisemitizam u Europi predstavit će se gđa. Marina Chernivsky, psihologinja i bihevioristica iz Njemačke i gđa. Jasminka Domaš, nagrađivana hrvatska spisateljica, novinarka i znanstvenica.

Festival tolerancije jedinstvena je kulturno-edukativna platforma koja bogatim programom, filmskim projekcijama, obrazovnim radionicama, diskusijama, koncertima, tematskim izložbama angažirano vrši edukaciju o holokaustu te jasno progovara o društvenim problemima današnjice, promičiući kulturu nenasilja i demokracije, tolerancije i inkluz ije. Edukacija mladih prepoznata je kao ključan segment razvoja demokratskog društva, posebice u današnje vrijeme u kojem smo svjednoci porastu nasilja među mladima, diskriminacije i socijalnih nepravdi.

Program pod nazivom “Edukacijska jutra” Festivala tolerancije uspostavljen je 2009. godine s ciljem edukacije mladih o holokaustu. Do sad je u programima sudjelovalo preko 35.000 učenika te su predavanja održana više od 100 puta u 6 zemalja. Učenici osnovnih i srednjih škola imaju rijetku i jedinstvenu priliku proučavati holokaust i druge genocide kroz niz iznimnih programa uz sudjelovanje preživjelih holokausta i inozemnih stručnjaka. Programi su dobili preporuku Agencije za odgoj i obrazovanje te Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Potaknuti situacijom izazvanom pandemijom koronavirusa te vodeći računa o zdravlju naše publike, učenika i njihovih profesora te samih organizatora pokrenuli smo online platformu “Dijalogija: pričajmo o tome” na kojoj će zainteresirani profesori moći pronaći materijale (filmovi, didaktički materijali i slično) vezane uz edukaciju o holokaustu, edukaciju o integraciji izbjeglica, o integraciji osoba s invaliditetom te o suzbijanju međuvršnjačkog nasilja.

Program “Edukacijsko jutro: predavanje stručnjaka” namijenjen je učenicima srednjih škola i studentima.

Zbog ograničenog broja sudionika na online diskusiji, ljubazno molimo da svoje sudjelovanje potvrdite do srijede 10. studenog 2021.

Predviđeno trajanje predavanja je 60 minuta uz dodatnih 15 minuta za pitanja i komentare. Predavanje će se simultano prevoditi.

Sva uputstva o pristupanju platformi “Dijalogija" i odvijanju online predavanja biti će poslana naknadno zainteresiranim profesorima. Predavanje će se snimati tako da u slučaju nemogućnosti sudjelovanja u predviđeno vrijeme, profesori će snimci moći pristupiti i kasnije preko platforme “Dijalogija”.

Predavanje je organizirano u okviru manifestacije "1700 godina židovskog života u Njemačkoj" i u suradnji i s potporom Veleposlanstva Savezne Republike Njemačke u Hrvatskoj.