U TIŠ Ruđera Boškovića u Sinju unaprijeđen sustav obrazovanja u prometnim zanimanjima

Autor: Toni Dukić, 22. 4. 2021.

U Tehničkoj i industrijskoj školi Ruđera Boškovića u Sinju unaprijeđen je sustav obrazovanja za učenike koji se obrazuju za stjecanje kvalifikacije Vozač motornog vozila i Tehničar cestovnog prometa. Od ovog tjedna učenici i nastavnici moći će koristiti suvremeni sustav za praćenje vozila na daljinu CVS-Mobile.

CVS-Mobile u okviru asortimana usluga nudi program edukacije strukovnih nastavnika u području prometa i logistike koji znanje dalje prenose na učenike, buduće vozače i tehničare cestovnog prometa – disponente.

Marica Barać, ravnateljica TIŠ Ruđera Boškovića u Sinju ističe da implementacijom ovakvih informatičkih i komunikacijskih sustava nastava postaje dinamičnija te nudi mogućnost uvida u prometne i transportne situacije u realnom vremenu. Osim toga, iskustva nastavnika ističu da poučavanje kroz praktičnu primjenu CVS-Mobile sustava, potiče zainteresiranost i veće zalaganje učenika, što je osim pripreme učenika za tržište rada, cilj uvođenja ovog sustava u nastavne procese.

CVS osim sustava za praćenje i navigacije vozila nudi cijeli niz aplikacija za učinkovito upravljanje voznim parkom, kao što su izrada, izdavanje i evidencija prometne dokumentacije, usluga digitalnog tahografa, praćenje rada mobilnih radnika, usluge praćenja potrošnje goriva i slično. Da je ovaj način prenošenja znanja itekako učinkovit, potvrdile su i domaće tvrtke kod kojih se odvija praktična nastava učenika, a neki od njih su već ponudili učenicima daljnju izobrazbu i mogućnost zapošljavanja nakon završenog školovanja.

‘Važno je spomenuti da je ovakav način školovanja na samome početku pokazao izvrsne rezultate, što je pokazatelj da će  pravilnom i ciljanom izobrazbom učenici na kraju školovanja biti sposobniji za rad u realnom sektoru gospodarstva. Sustav je u školi prvi počeo koristiti naš učenik Romano Poljak, kojeg uskoro očekuje državno natjecanje u Zagrebu, WorldSkills Croatia, a bez poznavanja CVS sustava ne bi bio u mogućnosti polučiti dobar rezultat na natjecanju koje ga uskoro očekuje’, kazala je ravnateljica Marica Barać.