U tijeku je 3. Državno natjecanje u poznavanju prometnih propisa

Autor: Marica Barać, 23. 11. 2020.

U tijeku je treće Državno natjecanje učenika srednjih škola iz Republike Hrvatske u poznavanju prometnih propisa koje se održava na web stranicama Prometne Učilice.

Projekt "Prometna Učilica" već je 17 godina dio operativnog plana Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske na prevenciji sigurnosti cestovnog prometa, kojim se uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja, radi na edukaciji učenika osnovnih i srednjih škola i upoznaje ih s prometnim pravilima i propisima te s poželjnim načinom sudjelovanja u prometu.

Za sudjelovanje u natjecanju preporuča se učenicima korištenje AAI@EduHR korisničkih podatka koje su već dobili ili mogu dobiti od administratora imenika u školi.

Web stranice projekta s poučnim sadržajima, savjetima za sigurnije sudjelovanje u prometu i testovima dostupne su svim korisnicima koji imaju bilo koji uređaj s pristupom internetu (računalo, tablet, mobitel). Aktivnosti projekta usmjerene su prema učenicima svih srednjih škola u Hrvatskoj.

Državno natjecanje u potpunosti se provodi online, pa na njegovu provedbu ne utječe trenutni model nastave u školi jer je sudjelovanje učenika moguće i iz škole i od kuće. Važan je angažman profesora i razrednika na ukazivanju značaja usvajanja znanja iz prometne kulture te poticanje učenika na korištenje Prometne Učilice i sudjelovanje u natjecanju. Prometna Učilica osigurava učenicima brojne poučne sadržaje iz prometne kulture, te vježbe i zadatke za provjeru znanja, a koliko su dobro usvojili znanje provjerava se na ispitima koje zadaje Ministarstvo unutarnjih poslova RH.

Natjecanje je organizirano u dvije kategorije:

- pojedinačno natjecanje učenika po uzrastima

- natjecanje škola

Natjecanje traje od 16.11.2020 do 31.12.2020. (do 12.00 sati). U tom terminu učenici će moći neograničeno pristupiti svim sadržajima i vježbama, kao i svakom od devet ispita provjere znanja prema rasporedu istaknutom na web stranici. Kako bi svima osigurali što ravnopravnije uvjete i mogućnost kasnijeg uključivanja na natjecanje, boduju se ostvareni rezultati četiri najbolja ispita. Za najuspješnije učenike i škole, za pokazano znanje, osigurali smo brojne i vrijedne nagrade te diplome i pohvalnice.

Nagrade za najuspješnije učenike 1. – 3. razreda:

- prvo mjesto – eRomobil ili Prijenosno računalo

- drugo do peto mjesto – USB stick 128 GB ili Eksterna baterija

- šesto do deseto mjesto – Majica Prometne Učilice

Nagrade za najuspješnije učenike od 4. razreda:

- prvo mjesto – Autoškola i polaganje vozačkog ispita B kategorije ili Prijenosno računalo

- drugo do peto mjesto – USB stick 128 GB ili Eksterna baterija

- šesto do deseto mjesto – Majica Prometne Učilice

Nagrade za 3 najuspješnije škole: Pehar za 1.- 3. mjesto

Nagrade za doprinos u promicanju prometne kulture i poželjnog ponašanja u prometu učenika srednjih škola putem Prometne Učilice

Od ove godine nagrađuje se angažman profesora u podučavanju i mentoriranju učenika, temeljem broja i uspjeha učenika koje su potaknuli na sudjelovanje u natjecanju.
Također nagrađuje se angažman učenika na promicanju prometne kulture temeljem broja drugih učenika koje su oni potaknuli na usvajanje znanja prometnih pravila i propisa i sudjelovanje u natjecanju.

Nagrade za 5 najuspješnijih profesora: Prijenosno računalo

SuperStar nagrada za najuspješnijeg učenika: Najnovija PlayStation®5 konzola

Rezultate svojih učenika, razrednih odjeljenja i škole možete pratiti ovdje.