Međubiskupijski susret maturanata (Humac, 17. ožujka 2018.)

Autor: Matea Bešlić, 21. 3. 2018.

U organizaciji Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije održan je 17. ožujka 2018. godine u Franjevačkom samostanu sv. Ante na Humcu devetnaesti po redu susret vjeroučenika završnih razreda srednje škole iz južnih hrvatskih nad/biskupija. Ovim hodočašćem vjeroučenici su željeli zahvaliti Bogu, svojim roditeljima i profesorima koji su im bili podrška i pomoć tijekom njihova srednjoškolskog odgoja i obrazovanja.

Na susretu je sudjelovalo oko 2.400 maturanata (48 autobusa) s njihovim vjeroučiteljima; od toga iz Sinja 4 autobusa (iz naše škole 2 autobusa i 86 učenika završnih razreda, sa svojim profesorima i razrednicima).

Prije početka euharistijskog slavlja, gvardijan humačkog samostana fra Dario Dodig pozdravio je sve nazočne te izrazio dobrodošlicu i radost što je franjevačka zajednica na Humcu već osmu godinu zaredom domaćin ovog susreta. Zatim je u kratkim crtama predstavio važnost humačkog samostana za vjerski i kulturni život ovog dijela Hercegovine.

Euharistijsko slavlje je predvodio šibenski biskup mons. Tomislav Rogić. Obraćajući se u homiliji maturantima svoju je misao povezao s misnim čitanjima i upitao ih u što su oni zagledani, odnosno koji su im životni ciljevi, što ih čini trajno sretnima. Očinski je maturante upozorio da se, poput proroka Jeremije, čuvaju raznih spletki, a to su danas mnoge pseudovrijednosti koje im se nude putem medija. Naglasio je kako ih Gospodin može sačuvati i osloboditi od tih spletki koje ne vode ostvarenju istinske sreće. Izrazio je povjerenje u njihovu neiskvarenost i potaknuo maturante da zazovu Gospodina koji će im dati snagu Duha Svetoga. Bog daje vrlo jasne smjernice, nastavio je biskup, a to su Božje zapovijedi. No, još više od toga, Bog usmjerava mladog čovjeka da sidro svoje nade baci u nebo, da mu na nebu bude blago.

Kao i svake godine, predstojnik Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije don Josip Periš u ime svih maturanata uručio je novčani poklon gvardijanu samostana za potrebe školovanja jednog siromašnog maturanta s Humca. Svi nazočni su ovu gestu ispratili snažnim pljeskom, pokazujući time koliko drže do solidarnosti prema svojim vršnjacima. Nakon što je svima zahvalio, don Josip Periš je pozvao gosta iznenađenja, a to je bio pjevač Dražen Zečić.

Naime, ovaj popularni pjevač nije došao nastupati, nego posvjedočiti svoju vjeru u Isusa Krista. Ukratko je nazočnima ispričao svoju životnu priču obilježenu stigmom nepoželjnog djeteta u komunističkoj Jugoslaviji, jer je potekao iz prave hrvatske obitelji. Osjećaj osobne nesigurnosti i sumnja u samoga sebe bila je posljedica, svjedoči pjevač, i nepovjerenja u Boga. Tek kad je prepoznao Božju ljubav, vratila mu se i vjera u samoga sebe. Dosljednost, ustrajnost i vjera u Isusa Krista su stupovi na kojima se može graditi život, zaključio je Dražen Zečić te pozvao mlade da se ne boje krenuti tim putem. Gost je govorio iskreno, iz srca što su mladi prepoznali i pozdravili ga dugim i snažnim pljeskom.

Nakon misnog slavlja druženje maturanata naše škole nastavilo se u Mostaru, gdje su učenici imali priliku za šetnju i razgledavanje starog grada; kroz susret i s drugom kulturom i religijom.

Nakon Mostara zaputili smo se u Međugorje prema crkvi i samom mjestu te zahvalili Bogu za, ne samo današnji dan i naše zajedništvo, već i za naše živote i sve darove koje smo od Njega primili. U 17:45 sati smo se sretni i ispunjeni zaputili svojim kućama. O zadovoljstvu sigurno svjedoči i radost i pjesma koji su odjekivali autobusima na povratku kućama.

Čitav ovaj dan je svima nama ohrabrenje i poticaj kako bi i iduće godine na ovaj način obilježili završetak srednjoškolskog obrazovanja naših učenika i zahvalili bogu na svim dobročinstvima u našem životu.

Pripremio: prof. Lucijan Kosor, vjeroučitelj