Izložba pod nazivom "Što je nama naša Dalmatinka dala?

Autor: Matea Bešlić, 11. 12. 2017.

U organizaciji Kulturno-umjetničkog središta Sinj, u Galeriji "Sikirica" otvorena je izložba pod nazivom "Što je nama naša Dalmatinka dala?".

Učenici 2.a i 2.c razreda, zajedno sa svojim profesoricama Mirenom Drčelić, Sanjom Sarić te pedagoginjom Mirjanom Milun, posjetili su izložbu "Što je nama naša Dalmatinka dala?" 27.11.2017.

Uz stručno vodstvo povjesničarke umjetnosti Dragane Modrić učenici su upoznati s radom najveće tvornice takvog tipa na ovim prostorima: tako je prikazana proizvodnja pamučnog prediva i konca, stambena politika, počeci ženske emancipacije u ruralnom kraju, važnost arhitekture, ulaganja u zajednicu, kulturna i sportska društva, edukacija, priča o Vici Buljanu te samoupravljanje i aktiv žena.

Tvornica je 20. rujna 1952. godine počela proizvoditi pamučno predivo, a dvije godine poslije proizveden je prvi konac za šivanje. Od 1965. godine "Dalmatinka" je bila u stalnim rekonstrukcijama i proširenjima proizvodnih kapaciteta, uvodila je najnovije tehnologije i nove proizvode koje su osmišljavali u međuvremenu stasali njezini tehnolozi.
U špici je dosegnula 2750 zaposlenih, godišnju proizvodnju od 3600 tona konca za šivanje i visokodorađenog prediva. Sa 65 posto svoje proizvodnje osiguravala je isto toliko potreba na području bivše države, dok je 35 posto ukupne proizvodnje izvozila u tadašnji SSSR, Iran, Burmu, SR Njemačku, Siriju, Jordan, Alžir, Belgiju, Italiju i Dansku.

Razgledavanje izložbe završili smo u dobrom i pozitivnom raspoloženju, prepričavajući različite dojmove o ovom društvenom i industrijskom naslijeđu grada Sinja.

Svi zainteresirani izložbu mogu pogledati do 10.1.2018.

Pripremila: prof. Sanja Sarić

Fotografije možete pogledati u fotogaleriji.