Radionica i predavanje na temu opasnosti od mina

Autor: Toni Dukić, 9. 4. 2024.

Od 2002. godine dionici hrvatskog sustava protuminskog djelovanja kroz akciju "Travanj - mjesec zaštite od mina" provode razne aktivnosti s namjerom prevencije minskih incidenata i nesreća.

Iskustva pokazuju kako je i dalje potrebno podsjećati na prisutnu opasnost od mina i eksplozivnih ostataka rata.

Osim upozorenja stanovništva na odgovorno ponašanje zbog još uvijek postojeće minske opasnosti, cilj je sustava senzibilizirati javnost glede problema koje postojanje mina donosi, dok je imperativ sustava stalna briga za žrtve mina odnosno obitelji poginulih minskih žrtava.

Tim povodom je jučer u našoj školi održano prigodno predavanj i radoinica na ovu temu, na kojemu je sudjelovalo ukupno 65 učenika. Predavanje je održao Željko Šeravić iz Ureda za civilnu zaštitu - područni ured Split, dok je policajac pirotehničar odradio praktični dio te pokazao učenicima opasnosti od mina.

Istaknuli su da će naša županija do kraja ove godine biti očišćena od mina, dok je plan za Republiku Hrvatsku kraj 2026. godine. Na kraju su učenicima podijeljeni prigodni promotivni materijali.