Uzbudljivo putovanje u CERN

Autor: Toni Dukić, 1. 3. 2024.

Učenici iz Tehničke i industrijske škole Ruđera Boškovića  nedavno su se vratili s trodnevnog putovanja kroz europske gradove, obogaćeni znanjem i iskustvima nakon posjeta CERN-u, jednom od najprestižnijih istraživačkih centara u Europi.

Organizirano od 22. do 24. veljače 2024., ovo putovanje predstavljalo je priliku za proširenje znanja iz područja znanosti i kulture. Učenici su imali priliku posjetiti Veronu, Ženevu i Ljubljanu te su bili smješteni u hostelu na kampusu CERN-a.

Vrhunac putovanja bio je posjet CERN-u, koji se održao u petak, 23. veljače, u sklopu projekta Masterclass – Hands on particle Physics. Suradnja s profesorima Sveučilišta u Splitu (FESB i PMF) omogućila je učenicima da se upuste u fascinantni svijet fizike čestica i istraže rad ovog renomiranog istraživačkog centra.

"Cilj ovog putovanja bio je ne samo pružiti učenicima priliku za upoznavanje s vrhunskim znanstvenim istraživanjima, već i potaknuti njihovu strast prema znanosti", istaknula je profesorica fizike Marija Gaurina, organizatorica putovanja i nositeljica projekta za Tehničku i industrijsku školu. U pratnji učenika, pridružili su se profesor Ivan Vulić, profesorica Nada Barić te mlada profesorica Katarina Cvitković Đone iz Srednje strukovne škole bana Josipa Jelačića. Katarina će stečeno iskustvo koristiti, kroz suradnju dviju škola, za realizaciju aktivnosti planiranih  projektom i u vlastitoj školi.

Ovo putovanje predstavljalo je ne samo priliku za učenje, već i za stvaranje trajnih sjećanja i inspiraciju za buduće akademske pothvate. Učenici su se vratili s novim perspektivama i spremni su primijeniti svoje novo stečeno znanje u budućnosti.

No, priča ne staje ovdje. Projekt Masterclass nastavlja se i dalje, a 22. ožujka u Tehničkoj i industrijskoj školi Ruđera Boškovića u Sinju bit će održana predavanja te provedene aktivnosti analize rezultata LHC-a koje će voditi profesori Splitskog PMF-a i FESB-a, Toni Šćulac i Nikola Godinović. Kroz cjelodnevne aktivnosti, učenici će "tražiti" Higgsov bozon, a rezultate istraživanja predstavit će, virtualno,  na međunarodnoj razini kolegama učenicima iz cijele Europe.

Više fotografija u privitku objave.

Marija Gaurina, prof.

Priloženi dokumenti: