Dan planeta Zemlje: 1970. - 2020.

Autor: Toni Dukić, 22. 4. 2020.

Prije pedeset godina, 22. travnja 1970., ljudi širom svijeta obilježila su prvi Dan planeta Zemlje. Tisuće ljudi okupilo se kako bi podiglo svijest o važnosti zaštite našeg lijepog planeta za buduće generacije. Upravo danas, kada obilježavamo pedesetu godišnjicu, dok se međusobno distanciramo i socijalno izoliramo, još uvijek možemo zajednički cijeniti čudesnu ljepotu našeg planeta i izvanrednu znanost koja nam pomaže razumjeti kako sve funkcionira - iz svojih domova.

Danom planeta Zemlje 1970. populacija je postala svjesna stanja našeg planeta - U desetljećima koja su prethodila prvom obilježavanju, Amerikanci su trošili velike količine olovnog plina u masivnim i neučinkovitim automobilima. Industrija je izbacivala dim i mulj s gotovo nimalo straha od posljedica, bilo zakona bilo loše prezentacije u javnim glasilima. Zagađenje zraka bilo je uobičajeno prihvaćeno kao miris blagostanja.

Do 1970, većina Amerikanaca nije bila svjesna koliko zagađen okoliš prijeti ljudskom zdravlju i u potpunosti nezainteresirana za brigu o okolišu. Međutim, osjećala se promjena prilikom objavljivanja bestselera New York Timesa Rachel Carson Tiho u proljeće 1962. Knjiga je predstavljala prijelomni trenutak, s obzirom da je prodana u više od 500 000 primjeraka u 24 zemlje, a podigla je svijest javnosti i zabrinutost za žive organizme, okoliš i ukazala na neraskidivu veza između onečišćenja i javnog zdravlja.

2020: U SJENI PANDEMIJE

Dan planeta Zemlje je dan za nadahnuće svima kako bismo zaštitili naš planet. Obilježit će ga preko 190 zemalja i više od milijardu ljudi. Ove godine, iako se ne možemo okupiti kako bismo proslavili godišnjicu zbog pandemije COVID-19, trenutna situacija može poslužiti kao poziv na budnost: ako ne poduzmemo mjere za zaštitu našeg planeta, pandemije i ekstremni vremenski uvjeti uskoro bi mogli postati uobičajena pojava uzrokovana klimatskih promjena i drugim utjecajima na okoliš. Danas je Dan planeta Zemlje važniji nego ikad.

Poput eko sustava planeta, i mi smo međusobno povezani. Kako bismo se pridružili obilježavanju ovog iznimnog Dana, potaknuti smo da na društvenim mrežama podijelimo fotografije i slike o tome kako smo obilježili 50. godišnjicu, koristeći hashtag #EarthDayAtHome. Bilo kakva aktivnost je dobrodošla, a može biti slika, originalno umjetničko djelo koje ste stvorili, stablo pod vašim prozorom ili bilo što drugo čime vas ovaj divan planet inspirira.

Autori:

Ivana Ljevnaić, prof. fizike i politehnike, učitelj savjetnik, OŠ „August Cesarec “ Ivankovo;

Marija Gaurina, prof. fizike i informatike, Tehnička i industrijska škola Ruđera Boškovića u Sinju.

Izvor: Portal Earth Day, Portal NASA